Jaktorów, Maj 2018
Za nami kolejna konferencja poświęcona projektowi Gyroscan, którego celem jest opracowanie innowacyjnej metody monitorowania stanu agrocenozy z wykorzystaniem teledetekcyjnego systemu wiatrakowca w aspekcie rolnictwa precyzyjnego.
W ramach programu Biostrateg został skonstruowany zestaw pomiarowy na wiatrakowcu oraz została opracowana metoda teledetekcyjna (DSS – Decision Support System) do określania potrzeb zabiegów nawadniania, nawożenia oraz chemicznego zwalczania w kontekście wymagań i celów rolnictwa precyzyjnego. Równolegle metoda teledetekcyjna będzie zastosowana do oceny stanu zdegradowania łąk (miarą degradacji będzie stopień bioróżnorodności roślinności występującej na badanej łące), a dodatkowe pomiary naziemne i z pokładu wiatrakowca pozwolą na ocenę intensywności wymiany dwutlenku węgla i metanu pomiędzy powierzchnią a atmosferą.
System teledetekcyjny zamontowany został na pokładzie wiatrakowca Aviation Artur Trendak. Wybór wiatrakowca jako nosiciela w projekcie Gyrocsan podyktowany był m.in. zdecydowanie większą nośnością i o wiele korzystniejszym dla użytkownika limitem czasu pracy niż w stosowanych dotychczas systemach opartych na dronach, jako nośnikach. Wykorzystywany przez nas zestaw (wiatrakowiec + wyposażenie pomiarowe) jest prototypem w skali światowej.
W konferencji uczestniczyły poniższe instytucje:
Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk
Uniwersytet Przyrodniczy Lublin
Instytut Geodezji i Kartografii
Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu
Aviation Artur Trendak
Geosystems Polska Sp. z o.o.
Lesaffre Polska
Więcej informacji o projekcie Gyroscan dostępnych jest na stronie: http://gyroscan.ipan.lublin.pl/pl/
Dział Prasowy
Aviation Artur Trendak
[foogallery id=”8814″]