W minionym tygodniu odbyła się konferencja naukowa, która podsumowała prowadzone badania monitorowania stanu upraw z wykorzystaniem teledetekcyjnego systemu.
Celem teledetekcyjnej metody (DSS – Decision Support System) jest określanie potrzeb zabiegów nawadniania, nawożenia oraz zwalczania agrofagów w kontekście wymagań i celów rolnictwa precyzyjnego.
Wszyscy uczestnicy konferencji jednogłośnie stwierdzili, że najlepszym narzędziem do pozyskiwania danych oraz nośnikiem dla wszystkich urządzeń jest wiatrakowiec. Swoje wypowiedzi argumentowali poniższymi atutami:
– Mała wrażliwość na porywy wiatru i wiatr boczny
– Proste zasady obsługi i eksploatacji
– Dopuszczenie do świadczenia usług bez wymogu certyfikacji usług
– Możliwość lądowania na terenach przygodnych, bez infrastruktury
Są to tylko nieliczne aspekty, które zostały wymienione w czasie trwających obrad.
Postęp naukowo-techniczny i organizacyjny w rolnictwie umożliwia nam na wykorzystanie szeregu roślinnych wskaźników spektralnych. Tym samym możemy wskazać wszelkie anomalia w obrębie pola, które mogą wskazywać na obniżoną zasobność gleby, niewystarczające uwilgotnienie (spowodowane często topografią pola) lub wpływ czynników biotycznych (choroby, szkodniki).
Obiekt testowy Wołczyn – pszenica ozima (2018)
Mapy umożliwiają podjęcie precyzyjniej wizji lokalnej (w tym próbkowania gleby). Dzięki dodatkowej kamerze RGB możliwe jest stworzenie numerycznego modelu pokrycia terenu.
Numeryczny model pokrycia terenu
Aby ułatwić włączenie usług DSS do procesów planowania zabiegów agrotechnicznych proponowane jest zintegrowane środowisko geoinformatyczne z możliwością wprowadzania danych o uprawach i pobierania wskazówek dotyczących zabiegów.
Wiatrakowiec Taurus wyposażony w kamery hiperspektralne.
Usługi AGRO świadczone przez wiatrakowce stają się coraz bardziej popularne ze względu na niskie koszty oraz bardzo duże bezpieczeństwo.
Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem tegorocznej edycji Zimowej Szkoły Leśnej zorganizowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa.
Więcej informacji na stronie: http://www.ibles.pl/