Jaktorów, Czerwiec 2017
Ostróda to miasto nad jeziorem oddalone o około dwie godziny jazdy od stolicy. W tym roku malownicze miasteczko było gospodarzem targów Pro Defense 2017. Publiczne pokazy miały na celu zaprezentowanie historii technologii wojskowej. Od technologii średniowiecznych po rozwiązania, które mogą dotrzeć do Marsa.
4-dniowa prezentacja była dostępna dla każdego bez względu na wiek i zainteresowania. Proste, a zarazem wyszukane wydarzenie pozwoliło wszystkim widzom na obsługę, jazdę, dotyk i interakcję z najstarszymi, a także z najnowszymi maszynami z rzeczywistego pola bitwy.
Nowoczesne rozwiązania wyewoluowały od konwencjonalnej wojny z czołgami, ciężkim opancerzeniem do wysoko mobilnych zaawansowanych technologicznie maszyn. Podbijanie imperiów czy walki o terytoria nie stanową już głównego zagrożenia dla granic krajów. Nielegalna imigracja, terroryzm w miastach, przemyt narkotyków to prawdziwa linia frontu, a armie na całym świecie przekonują się, że armatą trudno jest upolować muchę.
Inwazja radykalnego terroryzmu, bez bandery i munduru, wspierana przez podziemne organizacje, nie większe niż kilka jednostek sprawia, że konwencjonalna broń jest niewystarczająca.
Dobry wywiad i duża mobilność to nowe podejście do nowego rodzaju zagrożenia. Rządy nie mogą już sobie pozwolić na dużą liczbę dużych maszyn wojennych, ponieważ pierwszeństwo mają inwestycje społeczne. Małe, wydajne i oszczędne narzędzia, maszyny i broń, na które kraje mogą sobie pozwolić są bardziej opłacalne i łatwiejsze w obsłudze. W zamian za dwa helikoptery warte kilkadziesiąt milionów, służby mogą mieć 10 wiatrakowców, które w lepszy sposób zapewnią bezpieczeństwo dla obywateli.
Mobilne dywizje na granicach państwa i przedmieściach większych miast, z różnego rodzaju narzędziami bezpieczeństwa, takimi jak: drony, ATV, mogą być maszynami współpracującymi, które poprzez liczebność i dużą ilość zbieranych w czasie rzeczywistym informacji mogą znacząco zmniejszyć możliwości wroga do niekontrolowanej penetracji linii obrony. Jest to niewielki przykład niezliczonych możliwości tego wielozadaniowego zespołu ludzi i maszyn.
Aviation Artur Trendak jest pionierem w realizacji tych wielozadaniowych misji podczas prawdziwych działań wojennych. Sprawdzona koncepcja walki z nielegalnymi handlarzami narkotyków i organizacjami terrorystycznymi w Ameryce Południowej, pozwoliła przystosować trackery, kamery i systemy nadzoru telefonów komórkowych, nie tracąc pieniędzy na drogą eksploatację helikopterów. Wdrożenie tej technologii nigdy nie zastąpi użycia dużych narzędzi, ale zdecydowanie bardziej efektywnie i precyzyjne wykorzystuje dostępne zasoby.
Od strzał do karabinów maszynowych, od zaawansowanej taktyki rycerskiej po walki w niepokonanym dywizjonie 303, Polska po raz kolejny oferuje światu nowoczesne rozwiązanie – wielozadaniową platformę mogącą w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w miastach i na granicach.
Dział Prasowy
Aviation Artur Trendak
[foogallery id=”7556″]